Novinky z oblasti firemného vzdelávania pod jednou strechou

 ANTEA CONSULTING S.R.O., 13.03.2017, 15:02

Máte často pocit, že „nestíhate“? Je Váš diár plný nesplnených úloh a neraz odchádzate z práce s pocitom, že ste „nič neurobili“? Stíhate sa popri každodenných povinnostiach venovať aj sebe, rodine a tomu, čo Vás baví? Možno ste už aj absolvovali niekoľko kurzov efektívneho time manažmentu, čítali ste o čare multitaskingu, ale stále sa to nezlepšuje... Treba si uvedomiť, že žijeme v rýchlej a dynamickej dobe, a preto sa tradičný prístup k time manažmentu musí tiež zmeniť. EFEKTÍVNY TIME MANAŽMENT podľa MODELU VPS odhaľuje nové prístupy a techniky, ktoré nás učia, ako mať svoj čas pod kontrolou. V opačnom prípade bude mať čas pod kontrolou nás.

„Čas má obrovskú hodnotu a iba my rozhodujeme, ako s ním nakladáme. Každý človek má denne k dispozícii 24 hodín, či už je to prezident alebo predavač. Je na každom z nás, čo za tých 24 hodín stihneme“, hovorí Jaroslava Vaculčiaková, trénerka, koučka a autorka VPS modelu plánovania času. „Základom efektívneho time manažmentu je zameriavať sa na VÝSLEDKY, nie na plnenie úloh. Ďalšou dôležitou zásadou je zameriavať na PRIORITY. Takže aj keď v priebehu dňa nestihneme urobiť všetko zo zoznamu úloh, mali by sme stihnúť všetko PODSTATNÉ. Treťou dôležitou zásadou je plne sa SÚSTREDIŤ sa na to, čo robíme a v pravidelných intervaloch STRIEDAŤ prácu s odpočinkom“, dodáva Jaroslava Vaculčiaková.

Pozrite sa na 7 základných chýb, ktorých by ste sa mali vyvarovať, keď chcete byť efektívnejší, úspešnejší, spokojnejší a stihnúť viac za menej času.

1. Začínať deň vybavovaním e-mailov

Jednou z najzásadnejších chýb time manažmentu je plniť úlohy niekoho iného, nie svoje. Klasickým príkladom je, keď príde ráno zamestnanec do práce, otvorí si mailovú schránku, prechádza si postupne emaily a robí to, čo od neho chcú iní. Potom mu nezostane čas urobiť to podstatné a často si ani nestihne uvedomiť, čo by to malo byť... Tak prejde celý pracovný deň a na konci si s hrôzou uvedomí, že dnes som vlastne „nič neurobil“...

2. Najdôležitejšie úlohy si nechávať na koniec

Typický príklad nesprávneho time manažmentu: „Dnes mám v diári naplánovaných 20 úloh. Keďže chcem mať čím-viac „odfajknutých“, začínam tým, čo je najjednoduchšie a zaberie to najmenej času. A to najdôležitejšie si nechám na potom, keď budem mať viac času a kľudu, aby som sa na to mohla sústrediť.“ Obrovská chyba! Keď som neovládala zásady skutočne efektívneho time manažmentu, aj ja som väčšinou takto postupovala. Obvykle to dopadlo tak, že to najdôležitejšie som robila doma v noci. Tajomstvo efektívneho time manažmentu spočíva v tom, že najdôležitejšie veci robíme najskôr a venujeme im vopred definovaný čas. Na začiatku pracovného dňa máme obvykle aj viac energie a sme schopní lepšie sa sústrediť.

3. Nemať jasne stanovené priority

Jednou z najväčších chýb pri nesprávnom time manažmente je, že ľudia nemajú stanovené jasné priority. Plnia úlohy v poradí, v akom im prichádzajú alebo v akom si ich zapíšu do diára. To najdôležitejšie potom stále odsúvajú. Tak vzniká nikdy nekončiaca prokrastinácia. Najdôležitejšie je stanoviť si, ktoré úlohy majú prioritu číslo 1, ktoré prioritu číslo 2 a ktoré prioritu číslo 3. Úlohám s najvyššou prioritou je potrebné venovať najviac času, následne sa venovať úlohám s prioritou 2 a najmenej času venovať úlohám s najnižšou prioritou.

4. Sústrediť sa na plnenie úloh, nie na výsledky

Efektívny time manažment podľa modelu VPS vychádza z toho, že dôležité nie sú aktivity, ale výsledky. Dnešná doba je veľmi dynamická a všetko sa mení takým tempom, že aj prístup k time manažmentu musí fungovať odlišne. Podľa Paretovho zákona platí, že 80 % aktivít prináša 20% výsledkov a 20% aktivít prináša 80% výsledkov. Ako byť teda efektívnejší? Zamerať sa na aktivity, ktoré prinášajú výsledky. .... A v tom je problém mnohých tradičných prístupov a seminárov o time manažmente. Zameriavajú sa totiž viac na plnenie úloh a „odfajkávanie tikov“ v zozname úloh ako nad reálnym dosahovaním výsledkov.

5. Robiť viac vecí naraz

Poviem Vám tajomstvo: Multitasking nefunguje. A viete prečo? Pretože podľa neurologických výskumov sa náš mozog nedokáže sústrediť v jednom okamihu na viac ako jednu aktivitu. Keď sa snažíme robiť viac vecí naraz, nerobíme nič poriadne. Naša produktivita a sústredenosť prudko klesá a náš organizmus to nesmierne vyčerpáva. Schopnosť sústrediť sa a podávať efektívny výkon sa znižuje, úroveň stresu a nervozity sa zvyšuje. Na realizáciu každej úlohy potrebujeme v konečnom dôsledku oveľa viac času a energie ako keby sme ich robili postupne. Okrem toho narastá psychická vyčerpanosť, čo sa po čase začne prejavovať aj na fyzickej úrovni v podobe rôznych ochorení.

6. Nemať čas na plánovanie času

Ľudia sú takí zaneprázdnení, že nemajú čas naplánovať si, čo budú robiť dnes, tento týždeň, tento mesiac. Dôležité je tiež zamyslieť sa nielen nad tým, čo budem dnes robiť a ako to budem robiť, ale aj nad tým, či to, čo robím, prináša očakávané výsledky. Trochu mi to pripomína príbeh o múdrom starcovi, ktorý prechádzal okolo jedného mladíka. Mladík usilovne pílil strom bez prestávky už celé hodiny. Bol úplne vyčerpaný, no strom stále stál. Mudrc sa pri ňom pristavil a povedal: Skús si oddýchnuť a nabrúsiť si pílku, pôjde Ti to ľahšie. A mladík odpovedal: Nemám čas, musím píliť... Keď išiel okolo o pár hodín, mladík stále úplne vyčerpaný pílil strom a strom stále stál... Takže je veľmi dôležité venovať čas plánovaniu aj vzdelávaniu. Jeden deň strávený na seminári Efektívny time manažment nám môže ušetriť stovky hodín neefektívne strávených v práci.

7. Nechať sa vyrušovať

Ako sme si už hovorili, človek je najviac efektívny, keď pracuje sústredene na jednej úlohe. V dnešnej dobe sme ale nepretržite vyrušovaní telefónmi, kolegami, e-mailmi, správami a inými podnetmi. Niektorí ľudia sa dokonca domnievajú, že sú takí schopní v multitaskingu, že počas práce stihnú sledovať aj najnovšie informácie a novinky na internete, sociálnych sieťach a podobne. A potom sa sťažujú, že pracujú 15 hodín denne... Vedeli ste, že keď je náš mozog vyrušený, trvá mu 15 minút, kým sa dokáže znova sústrediť a koncentrovať? Aj telefonovanie je aktivita, tak si na ňu vyhraďte čas a nedvíhajte telefón vždy, keď Vám zazvoní. Môžete predsa zavolať naspäť, keď dokončíte dôležitú úlohu, na ktorej práve pracujete. To isté platí aj pri iných podnetoch, ktoré rušia Vašu pozornosť.

Ing. Jaroslava Vaculčiaková, PhD., trénerka a koučka v oblasti komunikácie a soft skills

ANTEA Consulting, vaculciakova@anteaconsulting.sk

www.anteaconsulting.sk


Firma ANTEA CONSULTING S.R.O. ponúka vzdelávacie aktivity


Kurzy pre verejnosť

1. 7 ZÁSAD EFEKTÍVNEHO TIME MANAGEMENTU (poldenný intenzívny tréning) ()
18.10.2018
118 €
2. AKO SPOZNAŤ SILNÉ STRÁNKY SEBA A INÝCH ()
25.10.2018
198 €
3. OSOBNOSTNÁ TYPOLÓGIA DISC (osobnostný profil + seminár) ()
25.10.2018
198 €
4. PREZENTAČNÉ ZRUČNOSTI LÍDROV (celodenný intenzívny tréning) ()
13.11.2018
158 €
5. KONFLIKT MANAŽMENT A ZVLÁDANIE NÁMIETOK (celodenný intenzívny tréning) ()
20.11.2018
158 €
6. STRES MANAŽMENT (celodenný intenzívny tréning) ()
4.12.2018
158 €
7. AKO NAPÍSAŤ PÚTAVÝ MARKETINGOVÝ TEXT (poldenný intenzívny tréning) ()
otvára sa podľa záujmu
118 €
8. LEADERSHIP 21. STOROČIA so Zoltánom Demjánom - top slovenským koučom … ()
otvára sa podľa záujmu
980 €
9. VIP LEADERSHIP PROGRAM (top slovenskí a zahraniční tréneri exkluzívne… ()
otvára sa podľa záujmu
980 €
10. KOUČING A MENTORING (celodenný intenzívny tréning) ()
otvára sa podľa záujmu
118 €
11. RESULTS KOUČING (celodenný intenzívny tréning) ()
otvára sa podľa záujmu
158 €
12. INŠPIRATÍVNY LEADERSHIP so Sukhim Wahiwala, britským mentorom a… ()
otvára sa podľa záujmu
980 €
13. POZITÍVNY LEADERSHIP s Janom Mühlfeitom, bývalým prezidentom… ()
otvára sa podľa záujmu
980 €
14. VEDOMÝ LEADERSHIP s Markom Dzirasom (Leadership program pre vyšší a… ()
otvára sa podľa záujmu
980 €
15. NAJEFEKTÍVNEJŠIE PREDAJNÉ TECHNIKY s Robertom Breadonom ()
otvára sa podľa záujmu
158 €
16. NLP (NEURO-LINGVISTICKÉ PROGRAMOVANIE) V BIZNISE ()
otvára sa podľa záujmu
158 €

Kurzy na mieru

1. 7 ZÁSAD EFEKTÍVNEHO TIME MANAGEMENTU (poldenný intenzívny tréning) ()
odporúčaný rozsah 3 hodiny
2. AKO NAPÍSAŤ PÚTAVÝ MARKETINGOVÝ TEXT (poldenný intenzívny tréning) ()
odporúčaný rozsah 3 dni
3. AKO SPOZNAŤ SILNÉ STRÁNKY SEBA A INÝCH ()
odporúčaný rozsah 1 deň
4. INŠPIRATÍVNY LEADERSHIP so Sukhim Wahiwala, britským mentorom a… ()
odporúčaný rozsah 2 dni
5. KONFLIKT MANAŽMENT A ZVLÁDANIE NÁMIETOK (celodenný intenzívny tréning) ()
odporúčaný rozsah 7 hodín
6. KOUČING A MENTORING (celodenný intenzívny tréning) ()
odporúčaný rozsah 1 deň
7. LEADERSHIP 21. STOROČIA so Zoltánom Demjánom - top slovenským koučom … ()
odporúčaný rozsah 2 dni
8. NAJEFEKTÍVNEJŠIE PREDAJNÉ TECHNIKY s Robertom Breadonom ()
odporúčaný rozsah 1 deň
9. NLP (NEURO-LINGVISTICKÉ PROGRAMOVANIE) V BIZNISE ()
odporúčaný rozsah 1 deň
10. OSOBNOSTNÁ TYPOLÓGIA DISC (osobnostný profil + seminár) ()
odporúčaný rozsah 1 deň
11. POZITÍVNY LEADERSHIP s Janom Mühlfeitom, bývalým prezidentom… ()
odporúčaný rozsah 2 dni
12. PREZENTAČNÉ ZRUČNOSTI LÍDROV (celodenný intenzívny tréning) ()
odporúčaný rozsah 7 hodín
13. RESULTS KOUČING (celodenný intenzívny tréning) ()
odporúčaný rozsah 1 deň
14. STRES MANAŽMENT (celodenný intenzívny tréning) ()
odporúčaný rozsah 7 hodín
15. VEDOMÝ LEADERSHIP s Markom Dzirasom (Leadership program pre vyšší a… ()
odporúčaný rozsah 2 dni
16. VIP LEADERSHIP PROGRAM (top slovenskí a zahraniční tréneri exkluzívne… ()
odporúčaný rozsah 8 dní

Žiadne položky.

Žiadne položky.

Žiadne položky.