Novinky z oblasti firemného vzdelávania pod jednou strechou

 Smart People, spol. s r.o., 13.08.2013, 21:56

Nestačia Vám kontingenčné tabuľky? Sú príliš pomalé, a máte problém analyzovať veľké množstvo dát? A čo tak analýza dát z viacerých databáz na jednom mieste?

Nestačia Vám kontingenčné tabuľky? Sú príliš pomalé, a máte problém analyzovať veľké množstvo dát? A čo tak analýza dát z viacerých databáz na jednom mieste?

Kontingenčné tabuľky sú síce dobrý nástroj pre jednoduché analýzy, ale majú svoje limity. Jednak preto, lebo nikdy neboli stavané pre dnešných analytikov a pre veľké množstvo dát, a jednak preto, lebo ich schopnosti končia pri jednoduchých medzisúčtoch. Analytik však potrebuje viac. Potrebuje porovnávať dáta za podobné obdobia. Potrebuje počítať kumulatívne súčty, pomery k obdobiam a všetko to prehľadne vyhodnocovať. A hlavne nestráviť prípravou výstupu celý deň.

Ďalší problém nastupuje vtedy, keď Vám dá niekto podkladové dáta z databázy, ktoré sú vo viacerých hárkoch, prípadne niečo je v Accessi, niečo je v CSV súboroch, niečo sa „zabudlo“ v databáze... V takýto prípadoch nasleduje krkolomný import dát do Excelu, a dlhé hodiny strávené písaním VLOOKUP-ov, aby ste to všetko mali na jednom hárku a konečne mohli spraviť kontingenčku...

Existuje však lepšie riešenie.

Všetky tieto problémy rieši doplnok PowerPivot od Microsoftu pre Excel 2010, 2013 a 2016. A rieši ich veľmi efektívne, ľahko a inteligentne. Navyše Vám dáva možnosti drahých analytických nástrojov, ktoré ďaleko presahujú možnosti kontingenčných tabuliek. To všetko zadarmo a v prostredí Excelu.

Čo Vám teda PowerPivot dá?

V prvom rade bleskovú analýzu z ľubovoľných dát. Pričom tieto dáta nemusíte mať v Exceli, ale kľudne si ich môžete „pozbierať“ aj z Accessu, Oraclu, databáz, či textových súborov. Tiež si nemusíte robiť starosti s množstvom dát, pretože bez problémov zvládne aj stovky miliónov riadkov. A ak máte Excel 2013, umožní Vám interaktívnu analýzu dát, pomocou ďalšieho zabudovaného doplnku Power View – napríklad ako interaktívne animované grafy, či mapové reporty. Všetko v reálnom čase a bez čakania.

Všetko začína spustením PowerPivotu v Exceli a vytvorením dátového modelu. Je to však oveľa jednoduchšie, ako import dát do samotného Excelu (na ten môžete pokojne zabudnúť). Ak ste natiahli viacero tabuliek, je potrebné ich prepojiť. Potom môžete kombinovať dáta zo všetkých tabuliek, a to ľubovoľným spôsobom. Môžete si spraviť kontingenčnú tabuľku jediným kliknutím myši. Tá sa Vám zobrazí okamžite. Nebude to však tá stará známa kontingenčná tabuľka, ale powerpivotová, ktorá má len podobný vzhľad. Tam sa však všetko podobné končí. Namiesto Trabanta dostanete luxusné Ferrari, ktoré okrem rýchlosti prekvapí najmä svojimi schopnosťami.

Okrem medzisúčtov totiž umožňuje vytváranie hierarchií dát, tvorbu a vizualizáciu KPI (kľúčových ukazovateľov výkonnosti), a najmä disponuje ťažkým arzenálom v podobe vzorcov v jazyku DAX – Data Analysis Expressions. Práve tieto vzorce mu dávajú obrovskú analytickú silu, ďaleko za možnosťami samotného Excelu. Používajú pritom syntax excelovských vzorcov, takže jednoduché vzorce zvládnete aj sami. A sú od začiatku navrhnuté pre analytikov. Vďaka nim je jednoduché zobraziť si veličiny ako „kumulatívny súčet predaja od začiatku roka po dnes“, „predaj za rovnaké obdobie pred rokom“, či „percentuálny predaj produktu po štvrťrokoch v pomere k predaju za celý rok a vybranej skupine produktov“. Jazyk DAX totiž ponúka viac ako 280 analytických funkcií.

PowerPivot však nie je obmedzený len na kontingenčné tabuľky. Môžete vytvárať aj kontingenčné grafy, a navzájom ich filtrovať a prepájať pomocou tzv. slicerov. Ak totiž Vaša analýza obsahuje napr. roky 2005-2013, a chcete odfiltrovať všetky tabuľky a grafy len na rok 2008, nie je nič ľahšie, ako vytvoriť slicer, v ktorom kliknete na daný rok, a všetko sa v momente odfiltruje, prepočíta a prekreslí. Keď chcete iný rok, jednoducho naňho kliknete. A keď chcete znova všetky roky, kliknete na ikonku zrušenia filtra.

Ak máte Excel 2013, možete dáta z PowerPivotu použiť pre interaktívne analýzy v doplnku Power View, ktorý je zabudovaný v samotnom Exceli:

Doplnok PowerPivot sa rozhodne oplatí vyskúšať. A ak ho chcete využiť naplno a výrazne si uľahčiť svoju prácu, odporúčame navštíviť náš portál www.powerpivot.sk, kde okrem iného nájdete expertné školenia pre PowerPivot. Investícia do nich sa Vám vráti v krátkom čase. Takže sa môžete spoľahnúť, že sa PowerPivot naučíte rýchlo, kvalitne, a že Váš čas bude využitý efektívne. A aby toho nebolo málo, po skončení školenia Vám pomôžeme s implementáciou PowerPivotu vo Vašej firme. To všetko pre to, aby ste ho úspešne zvládli aj po praktickej stránke.

Ing. Michal Chmelár, Smart People, s.r.o.